Спогади
Сьогодні нарешті зібралася з думками, хочу згадати все. Це дуже важко, всередині порожнеча та розпач. Як же треба ненавидіти людей, щоб вбивати та руйнувати їхні будинки. За що загинули діти? І зараз гинуть. На очах сльози вони заважають мені писати. Дуже гірко усвідомлювати, що ці нелюди позбавили тебе всього.
Я ніколи не могла подумати, що ці «брати» так вчинять з нами.
24 лютого ми прокинулися від вибухів. Відразу зрозуміти, що це, ми не могли. А бомбили в Сєвєродонецьку аеропорт. Було моторошно, не знали, що робити. Відразу на другий день у квартирі зникла вода, електрика та опалення. Рятував газ. Гріли чай та гріли квартиру. Було дуже холодно. Природа теж протестувала проти війни, температура була мінус 12 градусів.
Зігрівалися у квартирі, як могли. Вибухи були цілодобово. Ми з чоловіком переходили з однієї кімнати до іншої, туди, де було безпечніше. А вночі сиділи біля вхідних дверей, там, ми вважали, спокійніше. Ми чули, як сипляться від вибухів під'їзні вікна. Це збентежило нас. Виявляється, біля вхідних дверей також небезпечно. Іти було нікуди, у хаті підвалу немає. У сусідів сипалися шибки (вікна були ще радянські). Надвір виходити не хотілося, живемо на 8 поверсі, ліфт відключили відразу. Магазини не працювали, хліб продавали лише біля хлібозаводу (нам далеко). Ось так минали дні й ночі. Спілкування було лише із сусідами. Коли було дуже голосно від вибухів, ми всі виходили на майданчик і стояли біля ліфта в коридорі (ми думали, що там безпечніше).
Вийти довелося 8 березня, і то не для того, щоби щось купити, а для того, щоб зарядити телефони. Нам довелося йти до старих районів міста, там ще були людські блага. Дорогою ми зустрічали людей, вони також шукали, де можна зарядити телефони. Люди перебіжками долали свій шлях. Були поодинокі вибухи.
Ми дісталися місця призначення, не минуло й години, як почався артобстріл. Вибухова хвиля відчинила вікна у квартирі. Надворі чулися крики людей. Це був початок страшних подій у місті. Цього дня в Сєвєродонецьку загинуло багато людей. Вони потрапили на вулиці під обстріл. У місті було багато руйнувань, горіли будинки. Нам довелося в перервах між обстрілами діставатися додому. Цей шлях був складним і небезпечним. Ми не знали, чи дістанемося живими додому. Але вдома теж було страшно, прилітало поруч.








Ми вирішили із чоловіком йти шукати будинок, де є підвал. Так ми опинилися в підвалі будинку, де ще було світло, вода, газ. У підвалі була мінусова температура, моє тіло промерзало наскрізь. Вночі неможливо було заснути, спати сидячи не дуже зручно, та ще й від холоду я промерзала до кісток. Мешканці цього будинку провели електропроводи до підвалу, і ми змогли ввімкнути електродуйчик. Так грілися біля нього.
Підвал зовсім не пристосований до перебування в ньому людей. Бруд та сміття були з часів будівництва цього будинку (радянський час). Від артобстрілів у підвалі зі стелі сипався пісок. Будинок здригався від прильотів у двір. Їжа, яку принесли з дому, скінчилася.
У цей час наш район обстрілювався і вдень, і вночі. Волонтерам було важко доставляти нам продукти. Але все ж таки двічі на тиждень вони примудрялися на швидкості викидати нам ящики з продуктами біля під'їзду. У ящиках були мерзлі кури, вермішель у пачках, квасоля та горох у банках. Спасибі мешканцям цього будинку, вони варили нам супи з курей та вермішелі.
Потім у підвалі з’явилися електрочайники. Тож ми пристосовувалися до життя по-новому. Пакетик «Мівіни» ми ділили на сімох, заварюючи у чашках. Було холодно, голодно, але всі терпіли та очікували, що це скоро закінчиться, як у 2014 році. Ми щоразу прислухалися, звідки найчастіше звучать канонади. Дуже раділи, якщо наші б’ють «визволителів.»
Так тривало до 17 березня. Може, ми б продовжували мучитися в підвалі, але в мене закінчилися життєво важливі ліки. Без них мені далі не можна. Ми виїхали з міста на маршрутному таксі 17 березня. Те, що ми побачили, вийшовши вперше з підвалу, нас нажахало. У місті було пошкоджено всі будинки. Усю дорогу до таксі я плакала. Я не знала тоді, що ми виїжджаємо з рідного міста надовго.
Тетяна, Сєвєродонецьк
Читати оригінал російською мовою